×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true
مصاحبه با رئیس محترم هیات مدیره  کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران (قسمت اول)

به نام خدا

در اولین ماه تابستان ، ساعت حدود ۱۰ صبح بود که به کانون بازنشستگان ایران آمدیم جایی که تا پیش از شیوع کرونا محمل بازنشستگان نفت بود و البته حالا با نوبت بندی کادر کانون، چراغ آن روشن است و البته دوره های آموزشی به شکل غیر حضوری برقرار است . به اتاق انتهایی که رفتیم مهندس حسین کاشفی را ملاقات کردیم . ایشان یکی از مدیران با سابقه صنعت نفت است که حالا در کسوتی دیگر به همکارانش و جامعه نفت خدمت می کند . از فرصت استفاده کردیم و در خصوص کم و کیف کارهای کانون متبوعش ساعتی را با وی به گفتگو نشستیم ایشان ابتدا ساعتشان را نگاه کردند و گفتند تا ساعت ۱۲ در خدمت هستم . فرصت خوبی بود تاسوالاتمان را بپرسیم . جالب تر اینکه از همکارانشان  خواستند  که آنها هم باشند چرا که به اعتقاد ایشان کانون یعنی همکاری و همیاری ، یعنی  جمعی برای جمع دیگر کار کنند . اینطور شد که گفتگوی پر و پیمانی از آب درآمد حیفمان آمد که خلاصه اش کنیم به همین سبب برای اینکه محتوا به درازا نکشد در دو قسمت آنرا تنظیم و منتشر کرده ایم .

متنی که از نظر شما خواهد گذشت بخش نخست از گفتگوی دو ساعته ما با آقای حسین کاشفی رئیس هیأت مدیره کانون بازنشستگان صنعت نفت ایران است .

  1.  موسسین کانون چه کسانی بوده اند؟

با توجه به اهمیت سازمان مردم  نهاد( سمن) همکاران بازنشسته صنعت نفت در سال ۱۳۳۶ اقدام به تاسیس این نهاد ارزشمند می نمایند که این افراد دوراندیش عبارتند از :

آقایان: تقی امیربرخوردار، نصراله میرزا طاهرمستوفی، محمد حسین نوابی شیرازی ، محمود باور، یداله اسفندیاری ، لوکاس لوکاسیان ، گریگوری لوکاسیان، علی اکبر خوشنویس و مهدی مستوفی.

۲- هیأت مدیره جدید از چه تاریخی آغاز به فعالیت کرد؟

این هیأت مدیره فعالیت خود را از۲۷ آذرماه ۱۳۹۷ شروع نمود است وقبل از معرفی و اعلام آمادگی جهت شرکت در انتخابات ، جلسات متعددی با حضور تعداد کثیری از مدیران ارشد و مسئولان قبلی بازنشسته چهار شرکت اصلی برگزار و با توجه به وظایف و رسالت کانون در محقق نمودن حقوق مادی و معنوی بازنشستگان و بازماندگان آنها به جمعبندی رسیدند که این افراد را بعنوان اعضاء هیأت مدیره و بازرسان به جامعه بازنشستگان معرفی نمایند که خوشبختانه با استقبال مناسبی که در مجمع عمومی صورت گرفت با رای بالایی انتخاب گردیدند.

۳- مهم ترین رویکردی که شما به عنوان رئیس هیأت مدیره کانون در یکسال و اندی قصد تقویت آن را داشته اید چه بوده است ؟

این هیأت مدیره فعالیت خود را از۲۷ آذرماه ۱۳۹۷ شروع نمود است وقبل از معرفی و اعلام آمادگی جهت شرکت در انتخابات ، جلسات متعددی با حضور تعداد کثیری از مدیران ارشد و مسئولان قبلی بازنشسته چهار شرکت اصلی برگزار و با توجه به وظایف و رسالت کانون در محقق نمودن حقوق مادی و معنوی بازنشستگان و بازماندگان آنها به جمعبندی رسیدند که این افراد را بعنوان اعضاء هیأت مدیره و بازرسان به جامعه بازنشستگان معرفی نمایند که خوشبختانه با استقبال مناسبی که در مجمع عمومی صورت گرفت با رای بالایی انتخاب گردیدند.

این هیأت مدیره کوشش نموده که در جهت محقق نمودن اهداف کانون اقدامات لازم را به عمل آورد که این موارد عبارتند از : تلاش در جهت حفظ و افزایش منزلت اجتماعی بازنشستگان، صیانت از حقوق مادی و معنوی کلیه اعضاء و دفاع از حقوق مشروع آنان و سعی در بهبود معیشت و رفاه خانواده و بازماندگان ،

فراهم آوردن زمینه لازم برای بهره وری از دانش ، تجربیات و تخصص ارزشمند بازنشستگان ، تلاش در جهت ارتقای سطح بهداشت و درمان اعضاء ، فراهم آوردن امکانات و تسهیلات استفاده از فضاهای فرهنگی و رفاهی مناسب برای تامین اوقات فراغت اعضاء و افراد خانواده آنها از قبیل تورهای زیارتی و سیاحتی و…. طراحی و اجرای برنامه های متنوع آموزشی برای بازنشستگان و فراهم نمودن شرایط استفاده از دانش و تجربیات افراد جهت  مستند سازی در قالب مدیریت دانش و عقد تفاهم نامه با بعضی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی بمنظور فراهم نمودن استفاده از تجربیات بازنشستگان بعنوان استاد و مهارت آموزی و توانمند سازی فرزندان اعضاء کانون .

۴- برنامه های فرهنگی اجتماعی کانون در این مدت چه تغییراتی کرده است ؟

به منظور اجرایی و عملیاتی کردن اهداف کانون که در بند قبلی ذکر شد با فراخوان و دعوتی که از همه عزیران بازنشسته در سطوح مختلف مسئولیتی و کارشناسی در زمان فعالیت در صنعت نفت انجام شد خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شدیم و موفق به تشکیل اتاق فکر و گروه مشاورین و کمیته های تخصصی نه (۹) گانه شدیم و با کمک و همیاری و همفکری این عزیران که از حضور همه آنان جای تشکر دارد توانستیم راهبردهای مورد نظر را به بر نامه های اجرایی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت سازماندهی کنیم که در این زمینه می توان به برگزاری دوره های مستمر آموزشی ، بهداشتی،مددکاری، فرهنگی در کانون و برگزاری جشن ها بمناسبت های مختلف و اجرای تورهای جمعی و خانوادگی اشاره کرد.

۵- یکی از کارکردهای کانون ها حوزه همیاری و گفتمان با همدیگر است در این زمینه چه اقداماتی انجام داده اید؟

با برگزاری جلسات دورهمی سعی شده جلسات تبادل نظر و گفتگوی با اعضاء را داشته باشیم تا اعضاء ضمن طرح نظرات و پیشنهادهای خود با نحوه عملکرد و فعالیتهای کانون بیشتر آشنا شوند و همچنین یک روز در هفته برای ملاقات وگفتگوی فردی با  اعضاء نیز تعیین شده است .

۶-کار گروههای تخصصی چگونه و با چه اهدافی تشکیل شده اند؟

مسئولان و اعضاء کمیته های تخصصی توسط هیأت مدیره کانون براساس تجربه و تخصص آنان انتخاب شده اند و با توجه به اهمیت استفاده از خرد جمعی سعی شده با عنایت به موضوعات و مسائل خرد و کلانی که برای بازنشستگان و بازماندگان مطرح است با بررسی و انجام کار کارشناسی از حضور افراد صاحب نظر در حوزه های مختلف استفاده کرده و پس از آن نسبت به ارائه پیشنهاد به مسئولان مربوطه در صندوقهای بازنشستگی صنعت نفت اقدام گردیده و می گردد

۷-کارکرد اثر بخش سمن ها در فعالیتهای اجتماعی قشر بازنشستگان چه تاثیری دارد؟

از آنجا که مهمترین نقش در رشد و توسعه هر جامعه به نیروهای کارآمد آن مرتبط است ، سمن ها هم با حضور افراد با انگیزه و علاقه مند به کار جمعی و مشارکت و همفکری با یکدیگر میتوانند در ارائه پیشنهاد در جهت کارآمدی و بهبود فرآیندهای مسائل مربوط به جامعه و بخصوص جامعه بازنشستگان بسیار موثر باشند و در این زمینه کمیته نظام پیشنهاد ها آمادگی دارد که از نقطه نظرات اعضای محترم همراه با راهکار اجرایی آن بهره مند گردد که تاکنون نظرات خوبی واصل شده است .

۸-بهترین برنامه ای که اعضای کانون از آن استقبال کردند کدام برنامه بوده است ؟

اعضاء از حضور در جشن ها استقبال خوبی داشتند و همچنین از برنامه های آموزشی در زمینه های بهداشت روان  و آشنایی آنان با مقررات مربوط به حقوق بازنشستگان و کلاسهای زبان انگلیسی ،آموزش نرم افزار های مختلف گوشی های تلفن همراه ،آموزش نقاشی ، آموزش شطرنج و سایر کلاس های آموزشی در زمینه بهداشت و سلامت جسم و روان ، آشنایی با مقررات صندوقهای بازنشستگی و…. برگزاری جلسات حضوری و مجازی در زمینه های ویروس کرونا و بورس حضور فعال داشته اند که این برنامه ها بصورت مجازی کماکان ادامه دارد .

۹-برنامه شاخصی دارید که در یک سال گذشته برای اولین مرتبه به اجرا در آمده باشد ؟

همانطور که اطلاع دارید کانون ها به صورت معمول ضمن پیگیری موارد و خواسته ها و مشکلات بازنشستگان و بازماندگان بیشتر در زمینه فعالیت‌های ورزشی و برگزاری تور اقدام می نمایند که این کانون ضمن  توجه مضاعف به این امور در زمینه های مختلف آموزشی برای اعضاء و افراد خانواده آنان دوره هایی برگزار نموده  به خصوص در زمینه توانمندسازی فرزندان بازنشستگان و همچنین استفاده از تجربه و تخصص بازنشستگان عضو کانون در جهت همکاری با دانشگاه‌ها بمنظور انتقال تجربه به دانشجویان با بعضی از دانشگاه‌های کشور تفاهم نامه همکاری منعقد نموده است و همچنین کارشناسان مددکاری اجتماعی و بهداشت و درمان جهت راهنمایی و ارائه خدمات  مشاوره ای و راهنمایی و پیگیری موارد مربوط به اعضا در کانون مستقر می‌باشند.

۱۰ – سطح حضور خبرگان مدیریتی کانون چگونه است ، چون یکی از انتظارات ، حضور مدیران ارشد بازنشسته بوده است و آیا این اتفاق در کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران روی داده است ؟

خوشبختانه با هماهنگی و برنامه ریزی صورت گرفته قبلی با دعوت از مدیران بازنشسته صنعت نفت جهت حضور در هیأت مدیره این امر محقق گردید و اعضاء هیأت مدیره فعلی از اعضاء هیات مدیره اسبق ۴چهار شرکت اصلی می باشند که در مجمع عمومی آذرماه سال ۱۳۹۷ انتخاب گردیده اند.

۱۱-حضور این مدیران چه تاثیری گذاشته است؟

 با توجه به تجربه و سابقه مدیریتی آنان و آگاهی و اطلاع از قانون و مقررات و همچنین شناخت از جایگاه حقوقی صندوق های بازنشستگی صنعت نفت با تعامل مناسب با مسائل و مشکلات بازنشستگان و بازماندگان در زمینه‌های مختلف و صیانت  و حفاظت از دارائی های صندوق‌های بازنشستگی و ارائه نظرات حقوقی و کارشناسی در مورد اساسنامه صندوقها اقدامات موثری داشته اند .

۱۲-برای بازماندگان چه برنامه ای دارید ؟

از طریق واحد مددکاری نسبت به شناسایی مسائل و مشکلات آنان اقدام می گردد و متعاقباً با ارائه پیشنهاد به صندوقهای بازنشستگی در جهت حل مشکلات آنان پیگیری لازم صورت می گیرد بخصوص برای افراد بازنشسته و بازماندگان تنها برنامه هایی در دست تهیه است که در فرصت مناسب اجرا خواهد شد و همچنین در رابطه با برخورداری مقرری کامل همسر بازمانده بجای ۸۰%  از ۱۰۰% اقداماتی از طریق صندوقهای بازنشستگی صورت گرفته و کماکان در دست پیگیری است .

۱۳- در زمینه ایجاد  بانک اطلاعاتی توضیحاتی را ارائه نمائید.

از آنجا که  برنامه ریزی در هر زمینه نیاز به اطلاعات کافی دارد و کانون نیز از اطلاعات منسجمی برخوردار نبوده بنابراین سعی شده در ایجاد بانک اطلاعاتی مکانیزه اقدام گردد تا بر اساس اطلاعات مورد نیاز بتوانیم با توجه به مسائل و مشکلات اعضاء برنامه ریزی نمائیم .

۱۴- استفاده از فناوری اطلاعات را در دستور کار قرارداده اید ؟

بله همانطور که اشاره کردم در صدد تکمیل اطلاعات اعضا و استفاده از فناوری اطلاعات در زمینه های مختلف هستیم.

۱۵-آیا فقط بازنشستگان استان تهران می‌توانند عضو کانون شما شوند؟

 افراد بازنشسته استان تهران می‌توانند عضو کانون شوند و چنانچه کانون در شهرستان‌های دیگر و (استانها) اقدام به ایجاد شعبه نماید از طریق شعبات نیز  می‌توانند عضو کانون شوند.

۱۶- مراحل عضویت  اعضاء چگونه است؟

از طریق تکمیل فرم عضویت افراد بازنشسته صنعت نفت می توانند عضو کانون شوند که برای آنان کارت عضویت صادر می‌شود.

۱۷- آیا ممکن است به صورت فهرست وار از اقداماتی که از بدو شروع فعالیت هیأت مدیره انجام  داده اید موضوعاتی را ارائه فرمائید.

تا اخر تابستان سال ۱۳۹۸ تمامی مصوبات هیأت مدیره از طریق اطلاعیه در سایت ، کانال کانون به صورت فهرست وار درج گردیده است ضمن اینکه کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران به هیچ عنوان اعتقادی به درج نامه های صادر شده به مقامات ذیربط جهت پیگیری موارد مربوط به بازنشستگان در فضای مجازی ندارد و شاید یکی از نقاط ضعف ها به زعم عده ای عدم درج فعالیتهای انجام شده در فضای مجازی بوده است .

 محیا ملکی

روابط عمومی
کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران


   نمونه فعالیت های کانون  صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران در دوره جدید :


فعالیت شناسایی اسناد و مدارک ماندگار کانون در دوران کرونا 
اتاق فکر
چابهار گروه گردشگری

برگزاری کلاس آموزش نقاشی توسط واحد آموزش در سال ۱۳۹۸

گزارش هیات مدیره کانون به اعضای محترم در بهمن  1398


کمیته امور حقوقی

کمیته آموزش
کمیته ورزش و سلامتکمیته بهداشت و درمان

کلاس آموزش زبان انگلیسی

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

true