×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true
اردوی یک روزه بازدید از باغ گیاه شناسی اعضای کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران

اردوی یک روزه بازدید از باغ گیاه شناسی اعضای کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران

در روز پنج شنبه دوم آبان ماه به اتفاق جمعی از سروران خوش ذوق از بازنشستگان وخانواده محترمشان در وسط پاییز به دیدار زیبایی های طبیعت درباغ گیاه شناسی رفتیم البته بهتراست بگوییم باغ خدا شناسی! چون آن همه زیبایی، انسان را از خود بیخود و در عظمت مخلوق محو میکرد .

گویی یک نقاش چیره دست قلم بدست شده و آنچنان ماهرانه رنگهای مکمل و متضاد را کنار هم نقش آفرینی کرده تامانند نتهای موسیقی چشم و روحت را بنوازد و عظمت و ظرافت در کنار هم رخ نمایی میکردند.

تک تک درختانش رازهای نگفته بسیاری در ورق های نهفته در دلهایشان  داشتندبخصوص درخت فسیل زنده(درخت ارس)که در یک قدمی انقراض بودو همگی مانند بازیگرانیک سناریو هرکدام با ژستهای خاص و منحصر به فردشان نقش بازی میکردند و انسان را به تأملوامیداشتند.

آنطرف دیگر زهر و پادزهر (گیاه گزنه و گیاه آقطی) در همسایگی هم میزیستند،درکمال تفاهم وبدون هیچ اختلافی.

پی بردم این درس تکامل یکدیگر است که حقیقتاً انسانها می باید از آن پند بگیرند.

حدود ۲ ساعت در کوچه پس کوچه های  مرطوبش قدم زدیم و محو شدیم و درس گرفتیم و  زندگی کردیم

  و این میزبانان سبز با اکسیژن خالص از ما پذیراییکردندوبا رقص برگهایشان به ما خوش آمدگفتند.

براستی که نمناکییش, رطوبت جنگلهای گیلان را یاد آوری میکرد.

اگر پروین ( اعتصامی )می بود در وصف زیبایی های این باغ نیز شعرها میسرود .

لحظه ای به خود آمدیم و دیدیم که پروینهای زمان(همکاران بزرگوار بازنشسته ) با طبیعت همنوا شده اند و هر شعر و غزلی میسرایند و قصه و پندی می گویند.

خلاصه اینکه از این تهران هزاااار توی دود آلوودیک چنین تکه ای از بهشت باورکردنی نیست ….

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در نزدیکی تهران، زیر نظر موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می‌شود.

هدف از احداث این باغ که یکی از بزرگ ترین باغ‌های گیاه‌شناسی جهان محسوب می شود، ایجاد مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز است. باغ گیاه شناسی نقش مهمی در زمینه تحقیقات علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم با اهمیتو تنوع گیاهان و لزوم حفاظت از آنها را بر عهده دارد.

همچنین باغ گیاه شناسـی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورد استفاده قرار می‌گیرد. با بهره گیری از روش های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌های گیاهی کشور فراهم گشته و محدوده پراکنش آنها تعیین می‌گردد. تحقیق در زمینه روش‌های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ های گیاهشناسی به آن پرداخته می‌شود.

باغ موزه گیاهشناسی طبیعت بکری است که ساخته دست بشر می باشدو این طبیعت را چنان اشرف مخلوقات به تصویر کشیده که گویاخالق خود نقشی در اثر داشته است نقطه زیبا و دیدنی آبشار مصنوعی ودریاچه ایزیبا و دلپذیر ولذت دیگری از هوای تمیز همراه با رنگبندیهای گلها وگیاهانبه تماشا می گذارد، ازدیگر اثرات مفید شناخت گیاهان وگلهای دارویی بود که سطح علمیرا چندین برابر میکند و از دیگر اثرات مفید آموزش زبان انگلیسی در دل طبیعت بوده است.

آبان ماه فصل گلدهی گل‌های داوودیمی باشد و فرصت بسیار مناسبیاست برای بازدید از باغ گیاهشناسی، توصیه می‌شود که لذت بازدید از این مناظر بی‌نظیر که دسترسی نسبتاً راحتی را از شهر تهران دارد را از دست ندهیم.

 این بازدید از ساعت ۹ صبح با وجود هوای دلپذیر پاییزی آغاز گردیدتا ساعت ۱۴ ادامه داشتو افراد از طبیعت و هوای عالی لذت بردند و همچنین با بهره‌گیری از توضیحات کامل راهنما و استاد زبان با گونه‌های مختلف گیاهی آشنا شدند.

امور آموزش،تجهیز و توسعه منابع انسانی

کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران

آبان ۱۳۹۸

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

true