×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true
فعالیت همکاران ما از روی عشق است/نقش کارکنان نفت در ملی شدن این صنعت انکار ناپذیر است/ بهبود معیشت و رفاه کارکنان و درمان بازنشستگان هدف اصلی ماست/تشکیل اتاق فکر و اجرای مدیریت دانش در کانون به طور جدی پیگیری می شود/دکتر مصدق قهرمان تاریخ معاصر ماست

همایش سراسری کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران برای تقدیر از بازنشستگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون صنفی کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران؛ در این مراسم که روز گذشته و به مناسبت سالروز ملی شدن صنعت نفت و اعیاد شعبانیه ودید و بازدید نوروزی ، و در محل باشگاه شماره یک نفت برگزار شدحسین کاشفی رئیس هیئت مدیره کانون به سخنرانی پرداخت.
دراین همایش که نخستین برنامه هیئت مدیره جدید در سال ۹۸ بود، افخم زروانی رئیس صندوق های رفاه بازنشستگان به همراه سایر همکاران،چهره های مختلف بازنشسته از هیئت مدیره،اتاق فکر، مشاورین و اعضای کمیته ها و کانون و هفت نفر از پیشکسوت  ترین اعضای کانون حضور داشتند و مطابق تصمیم هیئت مدیره کانون  هدف برنامه  دعوت از کسانی بود که در برنامه های گذشته  کمتر مورد توجه واقع شده و برهمین اساس از قدیمی ترین افراد خانواده صنعت نفت ایران دعوت و تقدیر به عمل آمد.

این برنامه   با قرائت قرآن و پخش سرود ملی آغاز شد و بلافاصله براساس برنامه ریزی مصوب با سخنرانی حسین کاشفی ادامه یافت.

برای حل معضلات مشغول شناسایی افراد هستیم

کاشفی سخنان خود را  با اشاره به اقدامات کانون در زمینه توانمند سازی شعبات استانی در راستای کمک  به بازنشستگان آغاز کرد: ما درباره بازنشتگانی که بر اثر حادثه سیل در استانها دچار مشکل شده اند و در استانهایی که کانون ندارند از طریق کانون های هم جوار به فعالیت در چارچوب اهداف خدمت به بازنشستگان  اقدام خواهیم کرد تا کسانی را که از خانواده بزرگ صنعت نفت دچار مشکل شده اند شناسایی کنیم.

وی درباره هدف از انجام این شناسایی و تهیه بانک اطلاعاتی افزود: هدف اساسی ما از شناسایی افراد این  است که بتوانیم با همراهی و همکاری صندوق های بازنشستگی در رابطه با حل مشکلات و معضلات این عزیزان اقدامات موثری انجام بدهیم..

کاشفی ادامه داد:  در  رابطه با کمک به خسارت دیدگان در حوادث اخیر و در جلسه  هیات اجرایی شورای عالی هماهنگی کانون های سراسر کشور(۹۸/۱/۲۴)، مصوبه ای ارائه شد تا با هماهنگی صندوق های بازنشستگی فرمی تهیه و به همه بازنشستگان و کارکنان جهت موافقت آنان با کسر حقوق ارائه شود.

نام مصدق در ردیف بزرگانی چون مهاتما گاندی است

رئیس هیئت مدیره کانون کارمندان بازنشسته صنعت نفت ایران در رابطه با بزرگداشت روز ملی شدن صنعت نفت و نقش مردم و به ویژه کارگران و کارمندان صنعت نفت  و پیروزی  آن به رهبری دکتر مصدق تصریح کرد: در اینجا جا دارد در راستای روز ملی شدن صنعت نفت که در رابطه با آزاد سازی منابع نفتی کشور از دست بیگانگان به ویژه انگلیس، شوروی سابق و آمریکا بود از اقدامات و تدابیر دکتر محمد مصدق و دیگر همراهان ایشان یاد کنیم  و خاطره این عزیزان را گرامی بداریم. البته  خاطره این عزیزان همواره در تاریخ ایران گرامی است و گرامی خواهد ماند.

کاشفی اضافه کرد: همانطور که اطلاع دارید ملی شدن صنعت نفت در ۲۴ اسفند ۱۳۲۹ در مجلس شورای ملی توسط دکتر مصدق نه تنها در حیات سیاسی و اقتصادی کشور ما نقش به سزایی داشت بلکه تحسین و ستایش شخصیت های سیاسی مشرق زمین، مطبوعات و جراید در سراسر  دنیا را بر انگیخت به طوری که از او و نهضت ملی به عنوان قهرمان مشرق زمین نام برده شد. نام مصدق در تاریخ همیشه جاودان خواهد بود و در ردیف قهرمانان بزرگی چون مهاتما گاندی، جرج واشنگتن و سیمون بولیوار باقی خواهد ماند.

کارکنان صنعت نفت در تاریخ معاصر ایران تحول آفرین بودند

وی در همین راستا به نقش کارکنان نفت در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور پرداخت و تاکید کرد: ملت ایران به ویژه نسل های جوان کشور باید با تلاش های پیشینیان و قهرمانان ملی خود آشنا شده و راه آنان را در جهت حفظ و صیانت از میادین نفت و گاز ادامه بدهند.جا دارد از همراهی و مبارزات کارکنان صنعت نفت یاد کنیم که از طریق اعتراض و اعتصاباتی که داشتند در برابر سلطه بیگانگان ایستادند و همراه با منافع ملی و موج استقلال طلبی  پیروزی نهضت بزرگ ملی صنعت نفت را باعث شدند. همراهی و مشارکت این عزیزان در پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ما نیز نقش بسزایی داشت. جا دارد نام و یاد و خاطره همه هزینه دادگان برای ملت ایران را پاس بداریم.

کاشفی در انتقاد از اقتصاد نفتی نیز به مصدق در عدم وابستگی صرف به نفت در ایران اشاره کرد و آن را نقطه عطفی در تاریخ ایران خواند و گفت: بیش از ۶۰ سال از عمر این نهضت می گذرد و در آن زمان دکتر مصدق بحث عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت را مطرح کرد و تاکید داشت ما باید از سایر منابع و امکاناتی که داریم استفاده کنیم متاسفانه با گذشت سالیان مدید به این مسئله مهم توجه نشده است و بحث وابستگی ما به نفت همچنان ادامه دارد.

مدیر عامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش ایران خاطرنشان کرد: در شرایط امروز و با تحریم ها بحث وابستگی اقتصادی کشور ما به نفت  همچنان پررنگ است که در همین رابطه امیدواریم زمینه ها و راهکارهای متعدد باتوجه به وضعیت  و امکانات موجود فراهم شود تا بتوانیم از وابستگی به نفت رها شویم و کشور اینچنین دچار مساله نشود.

او  در ادامه به نقش و جایگاه مهم تشکل های مدنی غیر دولتی اشاره کرد و گفت: بحث نهاد های مدنی و تشکل های صنفی امروز جایگاه خود را در همه جوامع پیشرفته و توسعه یافته پیدا کرده است. در مورد نفت نیزهمین مسئله  تحت عنوان کانون صنفی کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت از سال ۱۳۳۶ شکل گرفته . جا دارد از کسانی که با خرد جمعی در شکل گیری این نهاد تلاش و به کار و خرد جمعی توجه کردند یاد کرده و برایشان از خداوند منان  طلب رحمت و مغفرت کنیم؛ آقایان تقی امیربرخوردار، میرزا طاهر مستوفی، محمود باور، یدالله اسفندیاری، لوکاس لوکاسیان،محمد حسین نوابی شیرازی، گریگوری لوکاسیان، علی اکبر خوشنویس و آقای مهدی مستوفی.

کاشفی ضمن تشکر از همه همکاران که در سالیان متمادی بهترین زمان عمر خود را در صنعت نفت طی کردند و این رکن بزرگ نظام  را در سطح یک صنعت شکوفا در کشور بالا نگاه داشتند به پیشکسوت ترین های کانون اشاره کرد تا از آنان برای تقدیر دعوت به عمل بیاید.

از زحمات هیئت مدیره گذشته  تشکر میکنیم

کاشفی ضمن تقدیر از هیات مدیره دوره قبل و نام بردن از یکایک آنها(آقایان فقاهتی، نظری،کبیریان و اکبری، خانم سلیمی و بازرسان کانون،آقایان پوروجدان و رضایی) و آرزوی توفیق برای آنان در همه امور در رابطه با فعالیت های هیئت مدیره جدید در آغاز به کار خود ضمن تشکر از اعتماد اعضای کانون به هیئت مدیره جدید نکاتی را گوشزد کرد: در این مدت اتاق فکر تشکیل شده است. کسانی که در چهار شرکت اصلی و در قسمت های مختلف، مدیر عاملی، هیات مدیره و … دعوت  به عمل آمده تا در اتاق فکر ما قرار بگیرند. همچنین از تعدادی از مدیران ارشد خواهش کردیم تا در شورای مشاورین  به ما کمک کنند تا بتوانیم در تمام زمینه ها از پشتوانه کارشناسی آنان برخوردار شویم.

همه در کمیته های کانون با عشق و علاقه کار میکنند

این مدیر عامل  اسبق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد:  هیات مدیره تصمیم گرفت ۹ کمیته تخصصی داشته باشد، این کمیته ها عبارتند: از کمیته اقتصادی، آموزش و تجهیز منابع انسانی، بهداشت و درمان، توانمند سازی و مددکاری، سلامت و ورزش، نظام پیشنهاد ها، کمیته حقوقی، بانوان و کمیته رسانه که مرتبا  تشکیل جلسه داده اند و جا دارد از تمامی اعضای کمیته ها، اتاق فکر و شورا تشکر کنم. چون کانون بودجه ای برای پرداخت حقوق ندارد و همکاری تمام این دوستان با عشق و علاقه به این صنعت است.

وی افزود: مهمترین سرمایه ملی کشور استفاده از اندوخته های تجربی و فکری بازنشستگان کشور است. متاسفانه ما در سطح کلان به این سرمایه اجتماعی بی توجه هستیم. ما قصد داریم این تجارب را به صورت  منطقی و درست به نسل های آینده منتقل کنیم و در جهت بهبود معیشت و رفاه کارکنان و درمان بازنشستگان اقدام کنیم. ما خود را از صندوق های بازنشستگی جدا نمی دانیم. همه ما در مجموع یک خانواده هستیم آنها بخشی از کار را انجام می دهند و بخش دیگر توسط ما انجام می شود. اگر همه ما با هم در حرکتی تعاملی کارها را دنبال کنیم زمینه ای فراهم می شود تا این عزیزان بازنشسته احساس رضایت مندی مناسبی داشته باشند.

در هدف با صندوق های رفاه بازنشستگان همراهیم

او در ادامه عنوان کرد: هدف صندوق ها و هدف کانون یکی است. به همین خاطر بنای ما ارتباط و تعامل با صندوق های بازنشستگی در جهت استفاده بهینه از دارایی های شاغلین و بازنشستگان است. همینطور در زمینه ورزش و گردشگری تا به امروز کارهای خوبی انجام شده است کما اینکه  به صورت برنامه یک ساله در دستور کار است. گفتنی است در کشور ۲۲ کانون وجود دارد و یکی از موارد و مسائلی که ما در هیات مدیره مورد بحث قرار دادیم، فراهم کردن انسجام و هماهنگی بین کانون ها بود تا مواضع متفاوت و متناقض نشود؛ به بیانی بهتر  صندوق ها با پیشنهادات و نظرات متناقض ما مواجه نشود. به همین دلیل در اولین گرد هم آیی از طرف هیات مدیره در بندر عباس بحث شورای عالی هماهنگی کانون ها را داشتیم که خوشبختانه این موارد به تصویب رسید و در روزهای پایانی اسفند بحث آیین نامه ای که برای شورای عالی هماهنگی در نظر گرفته شده بود مورد بررسی قرار گرفت.  در ادامه همین فرآیند ساختار شورا به یک هیات اجرایی ۵ نفره منتخب رسید  و در هفته گذشته آیین نامه مورد نظر به تصویب رسید.این مصوبه در اوایل اردیبهشت ماه به تصویب شورای عالی هماهنگی خواهد رسید و در مجموع کانون های بازنشستگی از یک ساختار هماهنگی برخوردار خواهد شد.

او در پایان خاطرنشان کرد: تعامل با مدیران چهار شرکت اصلی نفت و هیات رییسه صندوق ها جزئی از برنامه هاست تا بتوانیم آنچه به نفع و صلاح مجموعه بازنشستگان است به کار ببندیم؛ امید است زمینه ای فراهم شود تا به خواسته های عزیزان بازنشسته به صورت جدی بتوانیم رسیدگی کنیم.

تقدیر از پیشکسوت ترین بازنشستگان بخش بعدی برنامه کانون را به خود اختصاص داد در جایی که هیئت مدیره کانون و رئیس صندوق ها از آقایان احمد مهجو، سید هاشم عادل زاده، احمد مدرس صادقی،حسین معرب،آیت الله عسگری و خانم ها وجیهه خالقی و صنم مینا ساکیان توسط  اعضای هیئت مدیره کانون و رئیس صندوق ها  با دادن تقدیرنامه و تابلو فرش از زحمات آنها تشکر و قدردانی کردند.

 بخش پایانی این مراسم با برگزاری مسابقه میان بازنشستگان، اجرای برنامه توسط حمید ماهین صفت و درنهایت  اجرای کنسرت موسیقی توسط گروه فریاد صبا به پایان رسید.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

true